Domů - Úvahy a postřehy - Jiné

Cvičení pro mozkové buňky


S kolegy jsme si dnes u oběda začali dávat hádanky a chytlo nás to natolik, že bychom nad nimi nejraději strávili zbytek pracovní doby. Také jsme dnešek v práci pojmenovali jako Den hádanek a tak jsem si řekla, že zkusím potrápit i vaše hlavinky :-). Ten první hlavolam nosím v paměti už od lyžáku na střední škole (jedna má přítelkyně, která bude číst tyto řádky, si možná vzpomene ;-) ). Následují ty hádanky, které jsem pochytila a zaujaly mne už mezi pracujícím lidem. Pokud budete chtít, můžete mi poslat vaše rozluštění, na oplátku vám to potvrdím, případně napíši správné řešení.


Po cestě kráčí princ, chce dojít k paláci, ve kterém je princezna. Dorazí na rozcestí a neví, kudy dál. Ví jen, že jedna cesta vede k princezně a zámku, zato druhá že směřuje do začarovaného lesa, odkud by se živý nevrátil. U rozcestí sedí dva známí chlapíci. Jeden z nich na otázku vždy odpoví pravdu, druhý vždy zalže. Princ samozřejmě neví, kdo je pravdomluvný a kdo lhář :-). Může každému z nich položit jednu stejnou otázku. Jak se jich musí správně zeptat, aby věděl, kudy má pokračovat?

*

Máte čtyři měšce, v každém z nich je deset k nerozeznání stejných mincí. Ve třech měšcích jsou však mince pravé, v jednom mince falešné. Víte, že jedna pravá mince váží 10 gramů, a že jedna falešná mince váží 11 gramů. Máte k dispozici váhy s displejem a jednou miskou (tedy ne ty s rameny). Můžete s mincemi jakkoli manipulovat, vybírat a podobně, jediná pomůcka ku zjištění je však jejich zvážení. Váhy však smíte použít pouze jedinkrát! Určete měšec s falešnými penězi.

*

Máte dva naprosto stejné provazy. Každý z nich shoří za hodinu. Hoří však nerovnoměrně, tzn. že půlka může shořet během dvaceti minut a druhá hořet minut čtyřicet. K tomu máte krabičku zápalek. Odměřte čtvrt hodiny!

*

Víte, že cihla váží 2 kg a půl cihly. Kolik váží dvě cihly?


5.1.2010