Domů - Úvahy a postřehy - Jiné

Tetanovka řízená imunitou


Protože od mého posledního přeočkování proti tetanu už uplynulo hodně vody (nebudu prozrazovat, kolik přesně, ale v každém případě jsem rozhodně překročila doporučenou dobu pro přeočkování), rozvažovala jsem, co dál. Jeden čas jsem chtěla očkování proti tetanu úplně ignorovat, ale přeci jen, zemi a přírodě se nevyhýbám, časem se i z města odstěhujeme, na našich trampech se také může něco stát, takže to nechci pokoušet… Ale byla jsem si takřka jistá, že vzhledem k datu minulého očkování bych nyní musela absolvovat tři dávky vakcíny místo jedné. Což se mi příliš nelíbilo. Dílem mé dobré informovanosti a dílem intuice jsem proto udělala šalamounské rozhodnutí. S blížícím se termínem preventivní kontroly u praktické lékařky (opět, preventivní kontrola nezodpovědně po x letech…, ačkoli je pojišťovnou hrazená každé dva roky… no nic) jsem si jednoho rána přivstala a zajela jsem na polikliniku do laboratoře na odběr krve. Zažádala jsem jako samoplátce o zjištění protilátek na tetanus.

Testy mě, coby samoplátce, stály 500 Kč, ale investice do vlastního zdraví je pro mě investicí víc než rozumnou a smysluplnou. Co se týče nyní tolik ožehavého (a médii i duchovňáky s gustem živeného) tématu očkování / neočkování podotýkám, že (už) na to nemám toho času vyhraněný názor a jakožto naprostý laik nejsem oprávněna vynášet nějaké soudy. Přesto jsem měla jisté informace a využila jsem možnosti si mou aktuální hladinu protilátek zjistit. V laboratoři mi nabrali krev a za několik dní jsem dostala do rukou papír, kde se píše toto: „Tetanus protilátky 2,60 IU/ml, ochrana dlouhodobá, kontrola za 5 – 10 let.“ Výsledky mě naprosto překvapily, přála jsem si, abych měla protilátek alespoň tolik, abych mi nemuseli píchat trojitou dávku tetanovky, ale je to ještě lepší, než jsem čekala! Na přeočkování můžu přijít až za několik let, protože mé tělo je dostatečně silné a chráněné. Jak mi i potvrdila jedna lékařka - specialistka, výsledkům můžu věřit, mám imunitu, která si dobře pamatuje. U své doktorky tedy zcela logicky odmítnu přeočkování nyní a pohlídám si ten termín s tím, že si pak možná opět nechám provést krevní testy, ale počítám, že pak už tetanovka potřeba bude. A já se jí nebráním (stejně jako ji doporučuje třeba i jinak k očkování kritická paní Anna Strunecká), jen očkování chci tehdy, kdy je potřeba. Rozumíte, že bych po takové době od poslední vakcinace musela jít automaticky a bez pardonů na tři dávky, přičemž vůbec není potřeba ani jedna tetanovka a ještě několik let ji můj imunitní systém potřebovat nebude??

Všem tedy mohu krevní testy doporučit, kdo do sebe nechce cpát chemii dle toho, jak určil stát, ale dle potřeb vlastního těla, ten jistě nebude mít problém dát 500 Kč (cena a hodnota služby jsou dvě rozdílné věci) za věrohodné testy. Je to jen vaše volba, nevyhraňujete se, ale berete zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou. Intuice mi říkala, že tyto testy mají smysl, rozum mě navedl k informacím, že si mohu hladinu protilátek zjistit a mé tělo prokázalo, jak jeho imunita skvěle funguje. Ostatně, říkám si, že možná jsem si imunitu nevědomky posilovala tím, jak se pořád hrabu v hlíně při přesazování mých milovaných pokojových květin a při péči o ně. Bakterie tetanu jsou v hlíně totiž přítomné, takže s nimi bezděky přicházím pravidelně do styku. A možná proto jsem na tom takhle dobře. Ale to je jen hypotéza, možná se sešlo víc okolností.

Každopádně důležitý je výsledek a doporučení, které mohu lidem dát. Radila jsem to svým nejbližším a poradím to i širší veřejnosti. Nedůvěřujte nějakým státním tabulkám, nechte se proti této vážné nemoci přeočkovat až tehdy, kdy to vaše tělo bude potřebovat. Imunita každého z nás funguje jinak (nezaručuji tedy, že vám vyjde stejně uspokojivý výsledek), takže proč nevyužít možnosti, o které jen lidé nevědí, a kterou jim asi většina doktorů neřekne… Možnosti imunologických testů, jejichž výsledek vám může dát radost, jakou teď prožívám já.


11.6.2015