Domů - Úvahy a postřehy - O lidech

Jin a jang – Damoklův meč partnerství


Mnozí duchovní lidé přirovnávají muže a ženu a jejich princip v tomto světě k monádě. Jin má být přijímající ženské pokolení, jang má být symbolika aktivní mužské poloviny lidstva. A jejich spojení v podobě jednotné monády je jakýsi archetyp dokonalého partnerství. Chtěla bych jen říci, že tak to není. Monáda je, alespoň tak, jak ji momentálně chápu, symbol duality světů, a symbol víceméně duchovní. Což pozemské partnerství ze své podstaty není, je to vztah citový, duševní a tělesný. Monáda je symbol propojenosti a rovnováhy sil ve stvoření. Je to symbol universální… partnerství je vztah pozemský, má být tedy připomínán zcela jinak. V partnerství jsou lidé na stejné vlně, v souladu s Božím zákonem rovnorodosti, ale jsou to stále samostatné bytosti. Ve vesmíru je harmonie mužského a ženského principu v pořádku… Ale jen lidé na Zemi si bláhově myslí, že s partnerem zažijí bezpodmínečné souznění a jednotu a tak se nám tu neustále zvyšuje laťka dokonalého vztahu… A samozřejmě, spolu s tím se zvyšuje i křivka rozvodovosti a krachů vztahů kvůli nespokojenosti.

Nechci nikoho strašit, ale vzhlédnutí se ve filozofii harmonie jin a jang v souvislosti s partnerstvím je až příliš často začátkem konce. Kdysi jsem kreslila mandaly a obrázky, kterými jsem obdarovávala přátele. Párům jsem pak věnovala obrazy, které nápadně připomínaly právě monádu. Všechny tyto vztahy za nějakou dobu zkrachovaly. Dobrá, mohu to brát jen jako náhodu. Ale vím o lidech, kteří jako pár nosili třeba jako přívěsek symbol jin a jang či měli doma v ložnici obrázek harmonického kruhu, který jim kdosi nakreslil či si ho koupili. Nemusím snad dodávat, jak jejich partnerství dopadlo. Dřív jsem si to neuvědomovala, také jsem přijímala tento symbol v dobré víře, že lidem ukazuje ideál vztahu mezi mužem a ženou. Jenže právě ta dokonalost je pro lidi neuchopitelná, mlhavá a ošemetná. Nyní vím, jak silný jin a jang - tedy podstata stvoření - symbol je a jak mylně jej lidé chápou. Nyní bych už nikdy monádu nekreslila pro partnerskou dvojici, pro zpodobnění a rozvíjení jejich vztahu.

Například na našich snubních prstenech jsou tři symboly (resp. dohromady jich je devět, ale tři se opakují třikrát) a jedním z nich jsem pro manželství chtěla vyjádřit právě rovnováhu mužské a ženské síly. Věděla jsem, proč tam nemohu a nesmím dát vyrýt monádu. Proto jsme vybrali a nechali tam vyrýt symbol symbiózy slunce a luny, pro mě z přírody blízký a konkrétní znak dvou energií… dokonalé harmonie vládců dne a noci. Slunce a luna nejsou shodné a neprolínají se tak, jako černá a bílá v monádě. Sluneční kotouč je stále stejný a úplný (nepočítám-li zatmění), kdežto měsíc je v neustálém koloběhu proměn (novoluní, půlměsíc, úplněk)… Slunce dává pro život potřebné dary - světlo a teplo, kdežto luna ovlivňuje člověka a celou přírodu skrytě, je však mnohem zřejmějším ukazatelem cykličnosti života. Přesto působí a navzájem se doplňují, tak, jak mají činit i muž a žena ve stvoření.

Nemusíte vůbec přijmout to, co tu píšu. Jen předávám své zkušenosti, které mohou třeba zabránit neštěstím ve vztazích. Připadá mi nebezpečné plést si duchovní život s partnerstvím a manželstvím… samozřejmě se v životě nevylučují, ale nejsou jedno a totéž. Je velký rozdíl mezi partnerem životním a duchovním. Kdo nezažil, možná nepochopí. Můžete si z tohoto psaní něco vzít, nebo nemusíte, nikoho k ničemu nenutím. Považovala jsem za svou povinnost a také osobní dluh sdělit, jak silný symbol jin a jang (který ke mně mluví a mám jej ráda) vidím, a jak nebezpečný mi přijde ve spojitosti s láskou muže a ženy.


10.7.2014