Domů - Střípky z mého života - Fotky

Kde odpočívají blaničtí rytíři

Předposlední květnový víkend jsme se vydali na místo, jehož návštěvu jsem už dlouho odkládala. Navštívili jsme náš národní vrch Blaník. Tak se nazývá Velký Blaník, ale byli jsme i na Malém Blaníku, který sice stojí ve stínu slavnějšího bratra, ale který by se neměl opomíjet. Právě na Malém Blaníku, v prostorách zříceniny kaple Sv. Máří Magdalény, nás obklopila atmosféra zcela zvláštní. Připadá mi, že vrchu Malý Blaník vládne bytostná žena, která jej zahalila do pokojné, něžné a laskavé záře. Kdežto Velký Blaník dýchá o poznání jinak posvátně. Skutečně tam vládnou rytíři, nedotknutelní, přísní, čestní a vážní. Naší zemi je zaslíbeno, že tito rytíři vyjedou z Veřejové skály na pomoc, až nám bude nejhůř. Ale to jistě každý ví. Kdysi dávno stával na Velkém Blaníku keltský nemethon a vůbec oba vrchy byly Kelty nesmírně ceněny a využívány k obřadům. Ostatně, název Blaník pochází z keltského Blaniak. Vzala jsem s sebou dárky, které jsem chtěla předat tamním bytostem přírody, ale potřebu jeden z nich odevzdat jsem měla jen u kaple na Malém Blaníku. Ráda bych tento kraj navštívila znovu na podzim, až se příroda oděje do zářivých barev. Ale nejprve píseň od Dana Landy, která jiná se sem hodí? Tady a teď. V této době.
Stoupání na Velký Blaník.Slunce si razí cestu korunami stromů.U Veřejové skály nás navštívil ptáček."Obranný val" stromu...Veřejová skálaOdtud možná rytíři vyrazí...... a tudy pojedou.Stolec se symbolem ne náhodným.Rozhledna na Velkém BlaníkuVýhledLouňovice pod BlaníkemZajímavý stůlNebo snad osmiramenný oltář?Socha rytířeKvítí na úpatí Malého Blaníku.PomněnkyPřicházíme ke zřícenině kaple...Obrázek Máří MagdalényChrám v náručí přírody"Obraz" rostlinyUprostřed kaple stojí památný strom - vzrostlý smrk nazývaný Mnich.Tato a následující tři fotografie zachycující světlo.
Zřícenina kaple v celé své kráse...Střípek české vesniceLouňovické zákoutíCedule na Velkém BlaníkuVeřejová skála se otevírá...Kamenné sochy rytířůŘez horou Blaník dle cimrmanologůLegenda

30.5.2011