Domů - Střípky z mého života - Fotky

Český les a Hrubá Skála v babím létu

Babí léto se oproti tomu skutečnému létu vyvedlo. Využili jsme proto slunečného a stálého počasí a vyrazili jsme dohnat „sekeru“ trampování. Pod stanem jsme strávili dva víkendy. Prvním z cílů byl kraj, který mě od dětství lákal, Český les. Letos jsem si tedy sen splnila, splnilo to má očekávání a především tam byl klid, davy turistů jako mnohde jinde tam opravdu nepotkáte. Chtěli bychom se do Českého lesa ještě někdy vrátit (ale to říkám u všech míst, které jsme navštívili :-) ). Navíc jsme nezvládli doputovat až k Vlčí hoře a tam je to – aspoň dle fotek a informací z netu – opravdu krásné a nedotčené.

Chtěla bych tu zmínit poznání, které ke mně přišlo. Poznání o poslání ženy a muže. Kráčela jsem s mým nastávajícím lesní cestou, tiše jsme si povídali a obdivovali okolní krásy. Nějak mi přišla myšlenka na to, jak máme i na trampu rozdělené „úkoly“… Já plánuji, za jakými přírodními poklady se vydat a sžívám se s přírodou, mimo jiné i prakticky při sbírání kaštanů (viz níže) a vánočních dekorací a můj milý se stará, aby mé sny byly realizovatelné, tj. nemuseli jsme hledat místo k přenocování až za tmy a nemuseli místo vlaku stopovat :-) a také nese pár kilo navíc v podobě stanu a zásob. A jak o nás dvou tak přemýšlím, pohladím jeho dlaň a on moji lehce stiskne. V tu chvíli, v tom tichém gestu je mi řečen základ vztahu muže a ženy. Žena má být jemná, muž pevný. Žena má hladit, muž má být oporou.

A poslední víkend, kdy ještě letně hřejivě svítilo slunce (ale už bylo znát, že se rychle stmívá) jsme pobyli v námi oblíbeném Českém ráji. Tentokrát jsme probádali Hruboskalsko. Je tam krásně, ale je zřejmé, že je to velice oblíbený cíl turistů a hlavně rodin s dětmi, kterých jsme po čase začali mít plné zuby. Nechat dítě řvát v lese, to bych se jako rodič musela hodně stydět. No nic… Líbilo se nám tam, ale jak říkám, kdyby tam bylo méně lidí, vůbec bychom se nezlobili. Ještěže jsme vstávali v sedm ráno, to jsme si aspoň dvě tři hodiny užili požehnaného klidu.

Při té příležitosti bych ráda zmínila babskou radu na prevenci chřipek, nachlazení a angín. V září a v říjnu, v době, kdy ze stromů padají kulaťoučké a lesklé kaštany, se vyplatí vyjít si do přírody. Zdůrazňuji, do energeticky čisté přírody. A tam si nasbírat kaštany. Ne ve městě, u rušných silnic nebo na hřbitovech, protože takové kaštany jsou nevhodné či nemocné. Kaštanů nasbíráte tolik, kolik je vám právě let a ještě jeden navíc pro štěstí. Tyto kaštany pak vložíte do povlaku na polštář nebo do jakéhokoli plátěného sáčku a umístíte pod polštář, případně pod postel. A na kaštanech takto spíte až do prvního jarního dne, poté je, již vysušené, vrátíte zpět přírodě. Silné a energií nabité kaštany mají moc vytáhnout z člověka nečistoty a zamezí nemocem. A právě v Českém ráji jsme měli štěstí a natrefili jsme na krásné místo, kde jsme nasbírali potřebné množství. Na základě tohoto receptu můžete i vy příští rok vyrazit na kaštany.

Dál už budou mluvit obrázky. I když by si oba kraje a obě putování zasloužily, abych, jako vždy, dopodrobna vyprávěla zážitky, už je to přeci jen nějaký ten týden za námi. A nějak jsem ztratila šťávu to vše oživovat. Nebojte, až napřesrok v létě vyrazíme na tradiční delší tramp, budu si s sebou brát notýsek, kam si vždy píšu poznámky a deníček a o vše se tu podělím. Nyní tedy račte vstoupit do království Českého lesa a Českého ráje.Kašna a růže v Horšovském Týnu.Štít na jednom domě tamtéž.Kachny a různé druhy kuru pospolu...Sledujte tu plížící se kachnu uprostřed :-D.Pramen Radbuzy, tato řeka pramení ze dvou ramen...


Čistočistá RadbuzaV lesích Českého lesa...Světlem zářící symbol z pavučinek.


Zřícenina v hloubi lesů - Starý Herštejn.Jak silný zážitek je spatřit v lese svítání.Ta oranžově zbarvená stromová patra...Místo mého ranního lesního posezení.Cesta na Velkou vyhlídku.Načuhujeme do Německa :-).Bukvičky, ještě na stromech.Choroš pomož - dřevo oblož :-).Srdíčko na kameni.Pohádkový Český les.Sv. KateřinaPřipomíná mi to Babylónskou věž, také ji v tom vidíte?Tento obrázek kapradí je rozloučení s Českým lesem...A už jsme v Českém ráji, na Hruboskalsku.V popředí zámek Hrubá Skála, v pozadí Trosky.Ranní probuzení lesní...Adamovo lože - zde se natáčela pohádka Princ Bajaja.A v těchto skalách se nachází.V arboretu Bukovina.No řekněte, není krásný?Vyhlídka Na Kapelu, v půl deváté ráno tam bylo ticho, o hodinu později už ne... :-(Kořeny objímají strom...Podzim se začíná vybarvovat...Vyhlídka U lvíčkaNo, zde už bukvičky dozrály...Působivé... slunce bylo všude...Nádvoří Hrubé Skály.Odpočinek v léčivé zeleni.
20.11.2011