Domů - Střípky z mého života - Fotky

Kamélie očima Kamélietky

Na začátku je třeba světu přiznat, že mé jméno není odvozené od královny zimních květin kamélie. Přesto jsem tuto křehkou květinu zcela pochopitelně přijala za svou. Kamélie mám velice ráda a léta jsem byla zvědavá, kdy dojde k našemu osudovému setkání. Sešlo se to tak, že jsem tak dlouho váhala s návštěvou některé z tuzemských výstav kamélií, že jsem letos zjistila, že na nejvyhlášenějším místě, kde se kamélie pěstují a šlechtí, v zámku Rájec nad Svitavou, letos probíhá jubilejní 20. výstava. Při této příležitosti se do zámeckých komnat vrátila vybraná témata výstav let minulých. Nejvíce se mi líbila témata „Kamélie a knihy“ a „Kamélie a minerály“. Je ale škoda, že jsem tam byla asi jediná skutečná obdivovatelka těchto květů, jediná, která fotila a tedy jediná, která netoužila po tom zámek jen prolétnout. V pátek 8.3. jsem si vzala dovolenou, těšila jsem se, že tam nebudou houfy návštěvníků, což byla sice pravda, leč malá skupinka důchodců už se nejspíš těšila na oběd a tak se spokojila jen s krátkým obhlédnutím zámeckých síní. Ach jo. Přitom zámek je také moc pěkný a já sotva stačila udělat dvě tři fotky kamélií z každé místnosti, natož abych stihla pořádně nasát dobovou atmosféru…

O to víc jsem si ale vychutnala zámecký skleník, tam jsme platili jen desetinu vstupného, které jsme platili na zámku a mohli jsme se zdržet, jak dlouho jsme chtěli. Bylo možné si i květináče s kaméliemi koupit. Rád by mi květinu koupil můj milý jakožto dárek ke Dni žen, ale ta by u nás měla krátký život. Kamélie potřebují speciální pěstební podmínky, v zimě umístění do chladné a světlé místnosti, což v městském bytě nepřichází v úvahu. Ale na statku, tam se, doufám, budu moci vyřádit. I z tohoto důvodu se do rájeckého zámku, doufám, ještě jednou vrátím a vytouženou hrnkovou kamélii si vyberu, koupím a odvezu. Zatím jsem se spokojila s obdivováním rozličného množství druhů a barev kamélií, ať poupat nebo rozkvetlých krásek, ale i zdravím a silou kypících lesklých listů. Zdá se až neskutečné, do jaké výšky dokáže kamélie vyrůst. Můj muž se spíše zajímal o květináče s citrony nebo granátovými jablky, ale chápu, že u vytržení z kamélií jsem musela být zákonitě já :-).

Možná bych mohla na tomto místě o kaméliích něco málo napsat. Jsou to květiny pocházející z Dálného východu, z pásu od Indie po Japonsko, zároveň jsou však navždy spjaté s naší vlastí. Jsou totiž pojmenované po významném českém botanikovi 17. století Jiřím Josefu Kamelovi. Zajímavé také je, že kamélie je často nazývaná „sestrou čaje“, a to z důvodu, že je spojuje stejný rostlinný rod. Rod Camellia zahrnuje nejen krásně kvetoucí keře kamélií, ale také čajovník, který všem milcům čaje, ať už zeleného, bílého, žlutého či černého, dává po tisíciletí své voňavé, chutné a zdravé dary. Když ještě zůstanu na Dálném východě, zde tvoří kamélie častou výzdobu buddhistických chrámů a klášterů (podobně, jako v naší kultuře je takovou květinou lilie). Jde o v těchto zemích vysoce ceněnou a oblíbenou květinu. Pro japonské samuraje byla rudá kamélie symbolem smrti a znovuzrození. A ještě jeden příběh se váže k této květině. Jak víme, královnou květin je růže. Prý kamélie je nejkrásnější mezi květinami, ale nemůže být královnou, protože nevoní… Ušlechtilé jsou kamélie nejen díky svým květům, ale i latinským jménům, vyjmenuji tři druhy, které mi připadají obzvláště zvukomalebné: Nobilissima, Chandleri Elegans, Princesse Baccioci. A nyní, když jsem vám kamélie představila, se vám mohou ukázat i obrazem…Podobnost s mým úvodním obrázkem je čistě náhodná... :-)Kamélie ve vybrané společnosti.Když se snoubí čistá vůně lilií a křehká krása kamélií..."Kamélie a knihy""Kamélie a křídla motýlí""Kamélie a minerály"Kaméliový keř neuvěřitelně obsypaný květy.

Hebkost...Takřka rozkvetlá...


Něžná...Nevinně bílá.


Ulička kamélií.

8.3.2013