Domů - Střípky z mého života - Fotky

Okružní cesty okolo Mníšku pod Brdy

V červnu jsem objevila skvělé místo nedaleko Prahy, kde se dá pohodlně natrhat lipový květ. A to v aleji v Mníšku pod Brdy. Ale nebyla bych to já, kdybych tam jela „jen“ pro lipový zázrak. Samozřejmě jsem si prošla okolí, poprvé jsem nemohla nezavítat na poutní místo Skalku. Rozprostírá se odtud hezký výhled do kraje, projdete si křížovou cestu a chcete-li, můžete si také prohlédnout výstavu v místní galerii. Při potulkách tamními lesy jsem zjistila, že zde můžete dosyta sbírat další zázrak, tentokrát borůvkový. Borůvčím jsou určité části lesa doslova obsypány a já jsem toho samozřejmě využila. Na borůvky jsem vyrazila dvakrát, z toho podruhé jsem už u sebe měla krabičku, ze které jsem pak lahodné a zdravé (prý nejzdravější ovoce vůbec) borůvky přesypala do mrazicí misky a zamrazila na zimu. Můžete si ale udělat i výlet z kraje Berounského a přejít celý „hřeben“, pokochat se přírodou a rozhledem z vyhlídkové skály a výlet v Mníšku pod Brdy zakončit. V příští bylinkářské sezóně sem dozajista opět pojedu a jsem zvědavá, jaká další místa objevím při čtvrtém putování do tohoto kraje.


První část


kaple Sv. Máří Magdalény na úpatí Skalkyvyhlídkové místorozcestník na SkalceLeknínové jezírko, už na křížové cestě.české lotosy - bíle kvetoucí leknínySlunce si hraje v okvětních plátcích...Obcházím jednotlivá zastavení křížové cesty.A patrně jako jediná, jinak bych u nich nenašla tyto (i další) jahůdky...Ty první jsem našla u devátého zastavení.
"Ježíš potřetí klesá pod křížem."Kochám se pohledem na krásný most, jezírko, stromy, nebe...
Kochám se pohledem na naši nádhernou zemi.srdíčko z vody v jednom z listůJezírko... až pohádkové...růžová krásaKapličky kalvárie bělostně září mezi červnovou zelení.A už se se Skalkou pro dnešek loučím.Čekají na mě ještě voňavé a včelkami bzučící lípy.Vzácný poklad, který mám nyní usušený a uložený ve spíži.

Druhá část


Tentokrát jsem se sem vypravila na slaďoučké borůvky.Jak vidno, borůvek jsem nasbírala opravdu hodně :-D.klasy zelenéklasy fialovéObjevila jsem úplný náprstníkový háj.Od naší dovolené v Krkonoších jej mám velmi ráda.Vypadá úplně jako nějaká exotická květina...V hlavních rolích: Kapradina a Mech.

Třetí část


Ano, krásný je les, i podrost, i nebe. Ale všimli jste si těch zvlněných stínů na cestě?Vyhlídka Babka, obrostlá borovicemi a jeřabinami.pozdně letní výhledA zase zpátky na zem...... pohledem na kvetoucí vřes.divoká přírodaV lesích jsem si našla krásné a laskavé místo k rozjímání...... pod korunami takto zvlněných stromů.A už se zase blížím ke Skalce... jen do údolí shlížím z jiného, vyššího místa.Slunce nás zdraví :-).A také tady. Na Skalku padalo neskutečně magické světlo...

4.2.2017