Domů - Střípky z mého života - Fotky

Pohádková Vlašim

Vlašim patří bezesporu k místům, která se vryla do mého srdce. Zdejší rozlehlá a doslova tajuplná zámecká zahrada stojí za to se sem vypravit. Možná vás tam, stejně jako mě, uchvátí pohádkoví, královští koně, plni vznešenosti, ušlechtilosti a krásy.

14.6.2009


***


Vlašim mi nesmírně učarovala, ostatně, ne náhodou leží blizoučko bájné hory Blaník (pokud to vyjde, ráda bych se tam ještě letos podívala). Do tohoto města jsem se vydala původně proto, abych poznala bydliště jedné mé rodinné větve…, ale to, co jsem tam viděla, cítila a prožívala, předčilo vše, s čím jsem se sem vydala. Hořela jsem touhou zjistit o tomto městu a zámku něco víc. Takže jsem si o něm vypůjčila i nějaké knížky. Na místě nynějšího zámku stával středověký hrad, v jehož starodávných hlubinách je podle pověsti ukryt poklad z časů bitvy na Bílé Hoře. Mnoho lidí jej hledalo, ale nenašlo. K hradu patřil mimo jiné Měsíční ostrov s glorietem (jak tajemně a romanticky to zní, že...), Kanárčí ostrov a Dům noci, kde byl umístěný černý stůl a kolem sedm kamenných sedadel.

S tím, jak český národ ztrácel svébytnost a šlechta se utápěla v marnivosti, začal být už zámek zaplavován tíživými energiemi, proto pozdější obyvatelé cítili, že je třeba jej zvelebit a navrátit mu původní určení. Postupně zkrášlili zámeckou zahradu, v níž se nyní nachází studánky, mokřadla, louky, i lesy se svými paloučky, vystavěli Čínský altánek a v parku umístili nabíjející sochy. Zámek ve Vlašimi má prý v sobě silný a čistý náboj a velmi k sobě přitahuje lidi duchovně založené. V parku se nacházejí nejrůznější zářiče, které neustále očišťují a skýtají bezpečí. Energiím nerozumím, takže to nemohu potvrdit ani vyvrátit. Ovšem atmosféra tohoto místa je skutečně pohádková… určitě se sem budu vracet. Tak silné souznění málo dotknuté přírody a dávných časů jsem už dlouho nezažila.


19.6.2009